Jak często należy wymieniać olej w samochodzie?
Samochód to sprzęt, który wymaga nieustannej troski. Nie wystarczy tylko zakupić auta. Żeby je eksploatować, trzeba pilnować, aby wszystko było z nim w porządku. Dla niektórych właścicieli dwuśladów relacja z ulubionym wozem staje się przez to wyjątkowa i naznaczona osobistym sentymentem. W końcu czas spędzony nad dłubaniem w silniku czy nad dopieszczaniem karoserii nie idzie na marne, tylko przyczynia się do zacieśnienia więzi z samochodem.
Specyfika oleju silnikowego
Nie da się ukryć, że tym, co najważniejsze w kontekście dbania o samochód, jest sprawdzanie stanu poszczególnych części silnika. Jest to niezwykle istotne dlatego, że w autach wszystkie części wzajemnie na siebie wpływają. Sprawia to, że jeżeli jakiś jeden element przestanie prawidłowo funkcjonować, odciśnie się to na działaniu całego samochodu. Tym, co wpływa na pracę pojazdu, jest też obecność określonych płynów. Wiadomo, że należy do nich benzyna. Bez niej żaden silnik nie ma prawa ruszyć. Równie ważny jest jednak olej silnikowy. To dlatego, że płyn ten zapewnia smarowanie wszystkim elementom silnika. To właśnie dzięki niemu poszczególne elementy mogą gładko chodzić i nie ocierać się o siebie zbytnio. Olej silnikowy powoduje więc również, że części mają prawo dłużej nadawać się do użytku. Regularne wymienianie oleju jest ważne do tego, aby zachowywać silnik w porządnym stanie.
Co znaczy regularne wymienianie oleju w samochodzie? Z grubsza rzecz biorąc, całe zadanie polega na tym, żeby pozbywać się resztek starego płynu i dolewać nowy, kiedy przebieg silnika przekroczy 10 tysięcy kilometrów. Dokładna granica zużycia jest umowna. Przyjmuje się jednak, że samochód nie powinien jeździć bez wymiany oleju silnikowego więcej niż 15 tysięcy kilometrów. Niekiedy okres ten ma jednak prawo ulec skróceniu. Dzieje się tak wówczas, gdy samochód porusza się po szczególnie trudnych trasach bądź osiąga wyjątkowo duże prędkości. Wówczas olej powinno się wymieniać nawet po przejechaniu 5 tysięcy kilometrów.